5 października 2007

PAN TADEUSZ - szlachta

Mickiewicz w "Panu Tadeuszu" przedstawil dwa spojrzenia na szlachte. W sposob bardzo bliski ukazal szlachte Litewska. Zaliczyl do niej m.in Soplicow, Wojskiego i Rejenta. Natomiast w zupelnie innym swietle przedstawil szlachte Polska. Zobrazowal to na przykladzie rodu Dobrzynskich, ktorzy nalezeli do szlachty tzw. "zasciankowej", czyli najnizszej kategorii szlacheckiej.

Mieszkali w okolicy Nowogrodka. Przybyli tu ponad 400 laty, jeszcze za czasow Wladyslawa Jagielly, poniewaz wtedy uciekali przed Krzyzakami z ziemi Dobrzynskich. Tworzyli enklawe i nie utrzymywali blizszych kontaktow z pozostala szlachta. Podkreslali swoje pochodzenie, z ktorego byli bardzo dumni, odczuwali jednoczesnie swoja wyzszosc. Wyrozniali sie ubiorem, wygladem i obyczajami. Glowa rodu byl:


MACIEJ DOBRZYNSKI

Odznaczal sie ogromna uczciwoscia, rozwaga i odpowiedzialnoscia. Mial duze poczucie sprawiedliwosci. Byl patriota. Walczyl w wielu krajach za ojczyzne. M.in bral udzial w konwederacji Barskiej 1768r., w Powstaniu Kosciuszkowskim 1794r. Walczyl wraz z Jakubem Jasinskim w obronie Pragi.
Widziano w nim bardzo madrego czlowieka, a nawet wrozbite. Odznaczal sie przezornoscia, nienawidzil Rosjan, ale nie mial rowniez zaufania do Napoelona. Kampanie Napoelonska w 1812r. traktowal bez zadnego entuzjazmu i nie uwazal by mogla ona przyniesc wolnosc naszemu krajowi. W czasie najazdu walczyl razem z innymi przeciwko Soplicom.



MACIEJ CHRZCICIEL ALBO KUPICIEL

Walczyl w Powstaniu Kosciuszkowskim 1794r. Byl zawsze chetny do chwycenia za szable, albo maczuge. Brakowalo mu rozwagi.

Inni przedstawiciele tego rodu to:
Bartek Brzydewka
Szydelko
Maciej Konewka

Miedzy Dobrzynskimi a szlachta i chlopami Bialoruskimi (miejscowymi) dochodzilo do czestych konfliktow, poniewaz tworzyli oni dwa przeciwstawne obozy, ale i grupy narodowosciowe.

Dobrzynscy zaciagali sie do armii Napoelonskiej
W przeciwienstwie do szlachty Litewskiej. Dobrzynscy nie umieli prowadzic wzorowo swoich gospodarstw. Byly one przez to bardzo zaniedbane. Nie posiadali odpowiednich narzedzi do pracy. Wlasnorecznie wykonywali wszelkie roboty w polu, pracujac jak zwykli chlopi. Roznili sie jednak od nich, przede wszystkim stojami, kultura i obyczajami. Dla przykladu szlachcianki nawet do pracy w polu zakladaly eleganckie rekawiczki, a na nogi - trzewiki - a nie buty z kory, jakie nosili chlopi.
Dobrzynscy ubierali sie w biale kapoty w czarne pasy. W niedziele podobnie jak cala szlachta - przypinali do boku karabele.



----> Ksiega VI wers 378 <----

Co po maturze?

Boisz sie matury z polskiego?